fbpx


Metody Fizjoterapii i Rehabilitacji

Terapia Manualna Kaltenborn Evjenth (OMT)

Ortopedyczna Terapia Manualna (Orthopaedic Manual Therapy Kaltenborn-Evjenth) zakłada badanie i leczenie  za pomocą rąk terapeuty (łac. manus czyli ręka). Metoda ta stosowana jest w odniesieniu do mięśni, nerwów i stawów, a także krążków międzykręgowych (dysków), czyli biernych i czynnych elementów aparatu ruchu. Już na etapie testów można dokładnie określić, czy za bólem w danym obszarze kryje się np. uciśnięty nerw, zajęty chorobowo staw, czy za mocno napięty mięsień. Prawidłowa diagnoza umożliwia precyzyjny dobór techniki terapeutycznej.

Twórcami tej metody są prof. Freddy Kaltenborn i prof. Olaf Evjenth. W ramach swojej koncepcji, która wywodzi się m.in. z medycyny ortopedycznej, osteopatii i chropraktyki opracowali oni elitarną specjalizację dla grupy zawodowej fizjoterapeutów.

Terapia IBITA Bobath dla dorosłych

Metoda NDT-Bobath IBITA dla osób dorosłych umożliwia pomoc pacjentom z zaburzeniami motoryki i postawy, które wynikają z przyczyn neurologicznych. Zaliczają się do nich osoby z dysfunkcjami w obrębie centralnego układu nerwowego np.: po urazach mózgowo – czaszkowych, po przebytym udarze mózgu, chorzy na Stwardnienie Rozsiane (SM) oraz w Chorobie Parkinsona. Poprzez stymulację i zastosowanie określonych technik dąży się do normalizacji napięcia mięśni odpowiadających za poprawną postawę i wzorzec ruchowy. Ma to umożliwić zwiększenie samodzielności pacjenta w życiu codziennym.

Suche Igłowanie (Dry Needling)

Igłoterapia Sucha jest jedną z najskuteczniejszych metod przeciwdziałania przewlekłemu i ostremu bólowi w mięśniowo – powięziowych punktach spustowych. Suche Igłowanie stosowane jest często jako wsparcie w Terapii Manualnej lub gdy ze względu na nadmierną wrażliwość i tkliwość jej przeprowadzenie nie jest możliwe. Wbicie bardzo cienkiej igły (ok. 150-300 mikrometrów) wywołuje lokalny skurcz mięśniowy, który w ostateczności zmniejsza napięcie, prowadzi do rozluźnienia i zmniejszenia bólu. Igłoterapii suchej nie powinno się mylić z akupunkturą – podobny jedynie jest rodzaj sterylnych igieł stosowany w terapii. Igłoterapia jest nazywana suchą, ponieważ wykorzystywane igły nie mają możliwości wprowadzenia substancji do ciała.

Plastrowanie dynamiczne (Kinesiology Taping)

Kinesiotaping jest systemem wspomagającym samoregeneracje ludzkiego organizmu poprzez aplikację (naklejanie) taśm na ciało pacjenta. Ich zadaniem jest uregulowanie napięcia mięśniowego w miejscu gdzie zostały zaaplikowane. Nieznaczne naciągnięcie skóry przez plastry powoduje zwiększenie przestrzeni pomiędzy skórą właściwą a błoną osłaniającą mięśnie usprawniając pracę układu limfatycznego. Zwiększeniu ulega zakres ruchu mięśni oraz ich siła. Jednocześnie dochodzi do aktywacji procesów znieczulania endogennego, co prowadzi do redukcji odczuć związanych z bólem.

Kinesiotaping został opracowany na początku lat 70. ubiegłego wieku przez japońskiego chiropraktyka dr Kenzo Kasego.